Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

JARMILA KALAŠOVÁ

JARMILA KALAŠOVÁ

BIO

Akademická malířka Jarmila Kalašová

* 1927 Praha

Známá česká akademická malířka  Jarmila Kalašová patří k předním malířům českého a evropského umění.

Malířka  Jarmila Kalašová  v  roce 1947 - 1950 vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou  v Praze  /VŠUP/ , její  profesoři byli prof. F. Tichý přední osobnost české výtvarné avantgardy  a  prof. A. Strnadel  /malíř, ilustrátor národní umělec/.

V roce 1950 – 1952 studovala na Akademiích výtvarných umění v Praze u prof. V. Rady /grafik, malíř, ilustrátor, národní umělec/

Zúčastnila se mnoha výstav v České republice a v zahraničí. Vystavovala svá díla na světové výstavě Montreal EXPO 1967, Berlín, Erfurt, Bergen Norsko, Havana Kuba, Tokio Japonsko atd.

Je uvedena v četných  publikacích a katalozích např. Jarmila Kalašová. Obrazy 1974, 1981, 1990, 1996. Publikace Žena v současné tvorbě a další.

Realizované kompozice malířky -  Ve jménu života, radosti a krásy 24 x 4 m, dvě kompozice v Praze    3 x 3 m, nástěnná malba 3 x 5m Valašské Meziříčí, figurální kompozice 3 x 5 m v Mostě.

Je členkou Syndikátu výtvarných umělců, členkou Jednoty umělců výtvarných.

Už více než šest desetiletí malířka prezentuje svoji tvorbu.  Malířka pořad vyvíjí tvůrčí potenciál, její obrazy jsou všestranné a zajímavé.  Z děl Jarmily Kalašové je cítit dynamika, napětí, vzrušení, vyjádření mezilidských vztahů a vztahu člověka k přírodě. Používá především techniku olejomalby, žloutkovou temperu a laky.

V její tvorbě jsou  patrné  surrealismus, abstrakce, realismus.

Její práce jsou zastoupeny v Národní galerii Praha, Galerii města Prahy a v mnoha dalších galeriích, muzeích a soukromých sbírkách.