Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

DIMITRIJ KADRNOŽKA

DIMITRIJ KADRNOŽKA

BIO

Akademický malíř
Dimitrij Kadrnožka
* 29. 10. 1923 Kroměříž; grafik, malíř

Dimitrij Kadrnožka, malíř a grafik, se narodil 29. října 1923 v Kroměříži. Studoval na VŠUP (1945 – 1950 u A. Strnadela) a AVU obor scénografie (1951 - 1954 u F. Tröstera). Poprvé vystavoval v roce 1945, v roce 1947 uskutečnil studijní cestu do jižní Francie. Od roku 1965 byl asistentem prof. Tröstera na AMU. Mezi léty 1967–1975 působil na Kubě na Escuela Superior Nacional del Arte v Havaně, výtvarné akademii, kterou zásadně reformoval a působil na ní v pozici děkana. Tam také založil další školu - Institut de Artes Plástika. Na přelomu 80. a 90. let žil a pracoval ve Vídni. 

Věnuje se malbě a grafice. Od šedesátých let vytvořil přes 150 filmových a divadelních plakátů. Navrhoval jevištní výpravy, výtvarně spolupracoval na dvaceti celovečerních filmech režisérů Steklého, Blumenfelda, Strnada, Kleina aj.

Jeho obrazová díla jsou nefigurativní (kromě lineárních aktů) a vyúsťují do lapidárních stylizačních zkratek vyjadřujících malířovo krédo prvopocitů s výraznou barevností inspirovanou dlouholetým pobytem na Kubě. Je zastoupen v soukromých sbírkách po celém světě. 
V současné době žije a pracuje v Praze.