Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Klára Sedlo

Klára Sedlo

BIO

Absolventka pražské AVU (prof. Rittstein, prof. Petrbok). Žije a tvoří v Praze. Největší inspiraci nalézá ve figurálním analytickém symbolismu. Libuje si v temných dřevěných místnostech starých chat, magických rituálech a všech absurdních věcech i kýčovitých bizarnostech, které se vymykají normálu. Ráda dochází k podstatě věcí a mistrně si hraje s nadsázkou i ve vážných věcech. Má perfektní fotografickou paměť a v její tvorbě najdeme vždy odraz reality. Její obrazy obvykle zpětně vizuálně definují nějaký její pocit nebo situaci, kterou Klára prošla.

Klára Sedlo představuje zásadní ženský element, perfektně se ve své tvorbě pohybuje mezi okultním tajemnem a opulentní něhou. Má tu moc a zároveň obrovskou zodpovědnost zdůraznit feministickou rovinu v její ryzí podobě. Ženu jako symbol živočišné energie, ale také křehkosti a zranitelnosti. Obrazy zabývající se toxicitou (nejen partnerských) vztahů nebo rebelský pohled na konzum.

IN LOVE (AGAIN)
Zamilovávat se budeme všichni a stále. Ale co to s námi dělá?

Akademická malířka Klára Sedlo opět zpracovává své oblíbené téma — vztahy. Tentokrát ale není pouze vypravěčkou a pozorovatelkou toho, co se v této intimní oblasti děje kolem ní, ale rozvíjí a odhaluje hlavně to, jak vztahy prožívá ona sama. Jelikož je autorka velice temperamentní a energická mladá žena, rozhodně nečekejte zasněnou, romantickou poezii, ale divoké, náročné a komplikované autobiografické drama. Ovšem o to víc je v něm citu a upřímnosti. Sedlo je silná osobnost, ale to neznamená, že je vždy nad věcí a netápe v milostném chaosu a vztahových peripetiích. I ona umí létat na jednorožci a odstrkovat se duhou, ale v jejím pojetí je to spíše bizarní nadsázka. Celým cyklem, který tato výstava prezentuje, se prolíná spalující vášeň a jakýsi zmatek v tom, co opravdu chci, kam až jsem schopná kvůli lásce zajít, zda budu ochotná dělat kvůli ní kompromisy, co mě zraňuje a co už nechci opakovat. Pozorný a vnímavý divák jistě hned “nacítí” komplikovanost autorčiny osobnosti. A jistě s ní souzní i mnoho současných mladých žen, které v sobě řeší něco podobného. Navenek být velice silnou, samostatnou ženou tak, aby obstála v dnešním tvrdém světě, pokud chce v životě něco dokázat, ale zároveň (a přirozeně) chce zažívat pocit křehké dívky, kterou ten, do něhož se bezhlavě zamilovala, chrání a uctívá. Sedlo ve svých obrazech ukazuje, jak těžké (a v podstatě nemožné) je tohle dnes propojit v reálu a žít, aniž by lásky a citu nakonec nebylo zneužito a milující pouze netrpěl.

Text/kurátorka výstavy: Renáta Mužíková