Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Hana Sommerová a Karolína Šulcová

ostrov smyslů


Více o umělci
kalendář
09.02.2022 - 25.02.2022

Výstavní projekt „Ostrost smyslů“ přináší dialog o vnímání krajiny mezi dvěma malířkami, Hanou Sommerovou a Karolínou Šulcovou. Obě studují v Ateliéru malby I. na pražské AVU a pracují s podobnými přístupy v malbě, každá však s jinými cíli.

Pojítkem je téma krajiny, ke které se každá v intervalech navrací. Témata, se kterými autorky pracují, jsou silně spjata s tělesným až, smyslovým prožitkem, který může spouštět příslušné procesy v těle. Například stmívaní v lidském těle vyplavuje hormon spánku — melatonin a umožňuje nám tak připravit se na spánek. Sluneční svit zase naší pokožce pomáhá produkovat vitamin D, který je nezbytný pro náš imunitní systém.

Název výstavy Ostrost smyslů tak můžeme brát jako doslovnou metaforu smyslového působení obrazů na diváka. Městská krajina, umělé osvětlení jsou součástí míst, která nejvíce zobrazuje malířka Karolína Šulcová. „Pro mě je tam stěžejní vystihnout nějakou barevnou tmu. Baví mě to číst — číst krajinu.“ V tichu a setmění nalézá své motivy, které pak pomocí pastelu, nebo olejových barev citlivě přenáší na papír, nebo plátno. Spolu s přeneseným motivem přenese i nás diváky do „Svého místa, které objevila a nadchla se pro něj.“ Intimní spojení s krajinou navazuje umělkyně Hana Sommerová. Podnět k tvoření nehledá daleko, před exotickými místy dává přednost krajině všedních dnů. Promlouvá k ní za humny domu, kde žije: „Vše, co do mě otiskuje, já přirozeně vracím zpět.“

Obě malířky vnímají krásu v obyčejnosti, oslavují v obrazech barvu, nemají časové zařazení, nespěchají se tendenčně zalíbit. Jsou v něčem naprosto svobodné, ačkoliv mají své jasné záměry, ty jsou zřetelné v jejich rukopisech.

⟶ www.hanasommerova.com
⟶ www.karolinasulcova.com