Mgr. Martin Hošna

Paměťovky Barbory Mališové vycházejí z reflexe žité reality 


Více o umělci
kalendář
28.05.2020

09Expozice zahrnuje několik ucelených celků, které malířka namalovala během posledních dvou let. Zaznamenala události, které zažila v povodí řeky Nitry, kde jedno léto pobývala na sympóziu nedaleko Nových Zámků.07

Plošné průhledy do přírody jsou zachyceny barevnými jednoduchými, až kaligraficky čistými tahy štětcem. Hlavním motivem je život, nebo spíše jakýsi děj, který vznikl po paměti na pozadí imaginární poetické krajiny a scenérie, kde nechybí lidé ani zvířata. Návštěvníka tak může překvapit postava stojícího rozkročeného medvěda ve velkoformátovém díle „Na houbách“, strašáka všech houbařů, který ale svým tělem vytváří celou přírodní scenérii vrstvením barev v různých valérech a intenzitách. Malířskou techniku do sebe prostupujících ploch, které popírají konkrétní hranice mezi přírodou a zvířetem, zvolila autorka i v dalších dílech. Personifikace lidských vlastností se zvířaty se objevuje i „Chytřejší ustoupí, osel zůstává“ připomínající vesele radostný karneval, který bortí zažitý mýtus o chování a prožívání zvířat.

Barbora Mališová nás svými vzpomínkami vtahuje jemně a kultivovaně do tajemného světa přírody, který člověk těžko chápe, ale skrze její dílo se k němu může přiblížit.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace